Od dnia 04 września 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2010 r., Nr 152, poz. 1018. Nowela wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego.
Od dnia 04 września 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2010 r., Nr 152, poz. 1018. Nowela wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego.
Oto niektóre z nich :
Drogi publiczne, strefy zamieszkania i strefy ruchu
1. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mają obecnie zastosowanie również w strefach ruchu (ART. 1 UST.1 PKT 1 po noweli). Dotychczas obowiązywały na drogach publicznych i w strefach zamieszkania oraz pod pewnymi warunkami poza drogami publicznymi, jeżeli było to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób.
Łamiący przepisy ruchu drogowego w strefach ruchu będą odpowiadać tak jak sprawcy wykroczeń na drogach publicznych.
Strefa ruchu jest to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną , na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi - ART. 2 PKT 16A po noweli. Wzory znaków drogowych (i ich warunki techniczne) wskazujących początek i koniec strefy ruchu mają zostać określone w rozporządzeniu.
2. Należy również zwrócić uwagę, że nowelizacja poszerzyła katalog przypadków w jakich mogą być stosowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obecnie przepisy te można stosować również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ART. 1 UST.1 PKT 1 w zakresie:
a) koniecznym do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób,
b) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
Usuwanie pojazdu w trybie art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Wskazana powyżej nowelizacja poszerzyła katalog przypadków wymienionych w art. 130 a Prawo o ruchu drogowym w których pojazd może zostać odholowany przez Straż Miejską.
Zgodnie z nowymi przepisami strażnicy będą mogli odholować pojazd w następujących przypadkach :
a) Pozostawienia pojazdu nie oznakowanego kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej( tzw. koperta dla inwalidy), dla kierujących przewożących takie osoby oraz osoby wymienione w art. 8 ust. 2 Pord.
Przypominamy wszystkim kierowcom uprawnionym do parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych o obowiązku umieszczania w widocznym dla funkcjonariusza miejscu karty parkingowej. Nie umieszczenie w widocznym miejscu karty parkingowej może skutkować odholowaniem pojazdu na koszt właściciela.
b) Pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zostanie on usunięty na koszt właściciela (np. B-36 + T-24).
Od usunięcia odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji do usunięcia pojazdu lub w trakcie jego usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu.