Bezpieczeństwo w GMINIE BRZEŹNICA
Karta ratownicza


Dokumenty walne zebranie


Ostrzeżenia IMGW

Urząd Gminy
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE

Zarządzanie kryzysowe
Sytuacja kryzysowa
Zadania Wójta
Gminny Zespół ZK

ZARZĄDZENIA

Inne lądowiska LPR

ĆWICZENIA

Na obiekcie 2007
Na obiekcie 2008
Na obiekcie 2009
Na obiekcie 2010
Straże, Służby, Inspekcje
Straż Pożarna
Policja
Służba zdrowia
Sanepid
Ochotnicze Straże Pożarne
OSP Bęczyn
OSP Brzezinka
OSP Brzeźnica
OSP Chrząstowice
OSP Kopytówka
OSP Łączany
OSP Marcyporęba
OSP Sosnowice
OSP Tłuczań
OSP Paszkówka
Odznaczenia
Korporacyjne

Za zasługi dla pożarnictwa
Złoty znak związku OSP RP
Wysługa lat.
Honorowy im. B.Chomicza.
Strażak wzorowy.

Państwowe

Za zasługi za dzielność.
Za ofiarność i odwagę.
Ekwiwalent OSP
Zarządzenie
Wniosek
OSP ĆWICZY
24 października 2009 roku o godzinie 18.00 w Marcyporębie kierujący pojazdem osobowym marki Polonez spowodował kolizję z autobusem przewożącym dzieci. Jak się okazało w wyniku dochodzenia policyjnego kilka minut przed tym zdarzeniem pasażerowie samochodu osobowego „splądrowali plebańską stodołę”, a w pośpiechu oddalając się z miejsca przestępstwa zaprószyli ogień. W wyniku tego nieodpowiedzialnego zachowania na całej gminie rozległy się syreny alarmowe w jednostkach OSP. Według tego scenariusza rozpoczęły się gminne ćwiczenia jednostek OSP.

Dowódca zastępu OSP, który jako pierwszy przybył na miejsce zameldował oficerowi pełniącemu służbę na powiatowym stanowisku kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, że na miejscu znajdują się dwa pojazdy mechaniczne w którym przebywa łącznie osiem osób, a w oddali widać dym wydostający się z pobliskiego budynku gospodarczego. Na miejsce zostały zadysponowane wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całej naszej gminy.

Dowódca kierujący działaniami ratowniczymi (tzw. KDR) rozkazał podzielić teren działań na dwa odcinki bojowe. Pierwszy odcinek, którym dowodził druh Janusz Smajek (naczelnik OSP z Brzezinki) obejmował działania ratownicze przy kolizji. Głównymi działaniami w tym miejscu było: oświetlenie terenu, zabezpieczenie ruchu drogowego i kierowanie nim, udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ugaszenie pożaru pojazdów uczestniczących w kolizji. Drugi odcinek bojowy, którym dowodził druh Marek Dziędziel (naczelnik OSP z Łączan) obejmował działania związane z gaszeniem pożaru stodoły. Zadania na tym odcinku związane były z oświetleniem terenu akcji, rozwinięciem dwóch linii gaśniczych w kierunku palącej się stodoły, rozpoznaniu, że w środku nie ma żadnych osób oraz rozwinięciu jednej linii gaśniczej w kierunku zabytkowego kościoła w celu zabezpieczenia tego obiektu przed potencjalnym zagrożeniem.

Na miejsce działań meldują się funkcjonariusze z Komisariatu Policji z Brzeźnicy. Na polecenie dowódcy przejmują zadanie związane z kierowaniem ruchu na pierwszym odcinku bojowym.

Strażacy pracujący przy kolizji drogowej meldują kierującemu działaniami ratowniczymi, że z pojazdów wyciekają płyny eksploatacyjne, które pobliską fosą przedostają się do cieku wodnego. KDR decyduje się na stworzenie trzeciego odcinka bojowego, którym dowodzi druh Artur Pyjos (OSP Marcyporęba). Zadaniami postawionymi na tym odcinku było oświetlenie miejsca działania oraz eliminacja zagrożenia poprzez rozstawienie zapory na cieku, wchłaniającej zanieczyszczenia.

Sobotnie ćwiczenia pierwszy raz w historii naszej gminy odbywały się w porze wieczornej. W ciągu dwóch godzin zaangażowanych w działaniu było: 10 jednostek OSP, 11 zastępów ochotników o łącznej liczbie 66 osób, 11 pojazdów pożarniczych i 1 patrol Policji.



I OB. – OSP Marcyporęba, OSP Brzezinka, OSP Brzeźnica

II OB. – OSP Łączany, OSP Chrząstowice, OSP Bęczyn, OSP Kopytówka, OSP Sosnowice

III OB. – OSP Marczyporeba, , OSP Paszkówka, OSP Tłuczań



Druhowie OSP ćwiczyli elementy działań związanych z gaszeniem pożarów, zagrożeniem ekologicznym oraz ratownictwem medycznym. Takie duże działanie pozwoliło przećwiczyć umiejętności związane z współdziałaniem pomiędzy jednostkami, a także poszczególnymi ochotnikami w ramach wykonywanych zadań. Natomiast dla dowódców była to możliwość sprawdzenia własnych umiejętności związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.



Ćwiczenia skończyły się zbiórką wszystkich uczestników, na której obserwujący całość działań oficerowie Komendy Powiatowej PSP dokonali podsumowania i oceny ćwiczeń. Wszystkim uczestnikom ćwiczeń Wójt Gminy dziękując za udział wszystkim uczestnikom zaznaczył, że to właśnie dzięki ćwiczeniom, zawodom i szkoleniom przygotowujemy się na wypadek różnorodnych „scenariuszy”, które na co dzień pisze nam życie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, obserwatorzy i zaproszeniu goście udali się do remizy na przygotowany poczęstunek.


Zapraszamy na raport fotograficzny z ćwiczeń.

Podinspektor dnia października 26 2009 08:46:41 · Drukuj
Wirus A/H1N1
Definicja przypadku
Info dla lekarzy
Infolinia
Właściciele pojazdów
Warto wiedzieć
Numery alarmowe
I.C.E
Dlaczego nie wypalać
Gdzie jeździć quadem
Oznakowanie wozów straży
Badania lekarskie dh OSP
Jazda na sygnale
Imprezy masowe
Informator - UWAGA....
...Huragany
...Powódź
...Gradobicie
...Pożar
...Śnieżyce
...Upały
...Uwolnienia TŚP
...Katastrofy budowlane
...Jak żyć bezpiecznie...
...Włamywacze...

...Co Policja powinna wiedzieć

Ważne strony










DOZA HUMORU
Do sypialni wpada Kowalski i woła do leżącej w łóżku żony:
- Ubieraj się szybko! Pożar!
Z szafy słychać przerażony męski głos:
- Meble! Ratujcie meble!