W ostatnią niedzielę (tj. 17 stycznia 2010 roku) Walnym Zebraniem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcyporębie rozpoczęła się kampania sprawozdawcza w Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie naszej gminy. W Walnym Zebraniu OSP Marcyporęba wzięli udział m.in.: mł. bryg. Jerzy Walczak – przedstawiciel KP PSP w Wadowicach, Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica, W-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP RP, Mateusz Żukowski – podinspektor Urzędu Gminy w Brzeźnicy ds. obrony cywilnej, Kazimierz Pacułt – przedstawiciel Rady Gminy w Brzeźnicy, Krystyna Korus – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcyporębie, Franciszek Żmuda – Sołtys Marcyporęby oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP, Andrzej Długopolski – Sołtys Nowych Dworów, Marek Gonciarczyk – Sołtys Bachorowic.
W trakcie zebrania Wójt wspólnie z mł. bryg Jerzym Walczakiem oraz przedstawicielami Zarządu OSP w Marcyporębie odznaczył członków straży „Odznakami Za Wysługę Lat” oraz „Odznakami” dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Marcyporębie.
Wójt Gminy podsumowując rok współpracy z Ochotniczą Strażą w Marcyporębie podkreślił, że przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to zarówno zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Obowiązek który wspólnie w tym roku był realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Marcyporębie oraz Urząd Gminy w Brzeźnicy. W podsumowaniu roku przypomniane zostały największe działania realizowane przez jednostkę. Wszyscy pamiętamy dwa duże pożary zabudowań mieszkalno – gospodarczych z początku roku, później w miesiącach wiosennych często wyjeżdżaliśmy do gaszenia pożarów traw. Kolejnymi zdarzeniami z którymi musieliśmy się mierzyć w tym roku to pamiętny 28 czerwca i skutki intensywnego oberwania chmury w tym dniu. Oczywiście w ubiegłym roku było więcej zdarzeń, niż te przytoczone powyżej. Jednakże, te oraz październikowy, przedwczesny atak zimy to największe tegoroczne zdarzenia z którymi musieliśmy sobie poradzić. W 2009 roku odnotowaliśmy wzrost wyjazdów. Łącznie w całej gminie 150 razy wyjeżdżaliśmy na sygnale do działań z czego OSP Marcyporęba 39 razy. Za co Wójt bardzo serdecznie podziękował zebranym strażakom. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę także, że obecny 2010 rok to także czas intensywnej pracy. Pracy ukierunkowanej na szkolenie strażaków, ale także na podjęcie działań mających na celu edukację i profilaktykę związaną z potencjalnymi zagrożeniami wśród mieszkańców gminy.
Wójt Gminy kończąc swoje wystąpienie poinformował wszystkich zebranych, że 9 maja Urząd Gminy wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych przygotowuje „Piknik Ratowniczy” organizowany w ramach obchodów Gminnego Dnia Strażaka. Mimo, że do tej uroczystości jest jeszcze ponad cztery miesiące już dzisiaj powołany przez Wójta sztab ludzi przygotowuje tę imprezę. Już mamy potwierdzenie z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach o zaangażowaniu się w/w instytucji do współorganizacji z nami tego dnia. Pragniemy, aby ten dzień nie tylko był dniem strażaka, ale głównie dniem ratownika – ratownika wszystkich służb które uczestniczących wspólnie w zdarzeniach.
WALNE ZEBRANIE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ – najwyższy organ władzy w stowarzyszeniu.
Każde stowarzyszenie zgodnie z Ustawą o stowarzyszeniach oraz na podstawie statuty przyjętego na zebraniu założycielskim raz do roku ma obowiązek zwołać i przeprowadzić posiedzenie Walnego Zebrania Stowarzyszenia. Tak więc w terminie do 28 lutego zostaną zwołane i odbędą się wszystkie (10 zebrań) Walne Zebrania Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie naszej gminy.
Walne zebranie OSP to czas, kiedy wszyscy członkowie mają okazję w uroczystej atmosferze podsumować rok działania jednostki oraz jej poszczególnych władz. Prezes oraz naszelnik przedstawiają sprawozdanie z działalności jednostki oraz przedstawiają zamierzenia i plan, który powinien być realizowany w obecnym roku. Skarbnik rozlicza się przed walnym zebraniem (czyli przed wszystkimi obecnymi członkami jednostki) z gospodarki finansami oraz mieniem. Jednocześnie proponuje plan finansowy na obecny rok. Całą procedurę sprawozdawczą na zebraniu zamyka przewodniczący komisji rewizyjnej przedstawiając sprawozdanie z działalności kontrolnej komisji rewizyjnej, które zakończone jest wnioskiem o udzielenie lub nie udzielnie absolutorium obecnemu zarządowi.
Walne zebranie OSP to także odpowiedni moment na złożenie ślubowania przez nowych członków, odznaczenie, uhonorowanie osób działających i wyróżniających się w danej jednostce. To także odpowiedni moment na podsumowanie współpracy danej jednostki ze poszczególnymi szczeblami związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Urzędem Gminy, Szkołą, Radą Sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich czy także z pozostałymi sojusznikami współpracującymi na szczeblu lokalnym.
DO POBRANIA:
Zamieszczamy do pobrania harmonogram walnych zebrań w Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie Gminy Brzeźnica.
FOTOGALERIA Z WALNEGO ZEBRANIA OSP