Na terenie niemal wszystkich obszarów leśnych kraju utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. 15 lipca br. Straż Pożarna odnotowała na terenie kraju 89 pożarów lasów.
W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zagrożenia pożarowego MSWiA ponownie apeluje aby pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności na terenie lasów i w odległości 100 m od nich.
Nie powinniśmy rozpalać ognisk, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów. Niedozwolone jest także wypalanie traw oraz grillowanie na terenach leśnych. Z informacji Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że duże na terenie województwa małopolskiego występuje w mniejszej części duże zagrożenie pożarowe, natomiast w mniejszej średnie. W związku z powyższym należy przestrzegać obowiązujących zakazów wstępu do lasów.
Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie. Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego. Obecną wilgotność ściółki można porównać do wilgotności mebli w naszych mieszkaniach, czy też wilgotności kartki papieru.
W 2009 r. w polskich lasach wybuchło ponad 3306 pożarów lasu, na powierzchni prawie 660 ha. Do walki z żywiołem leśnicy mają do dyspozycji 640 punktów obserwacji naziemnej, 10 samolotów patrolowych, 28 gaśniczych, 7 śmigłowców. Na ochronę lasu przed pożarami leśnicy przeznaczyli w 2009 roku ok. 100 mln zł.
Aktualną sytuację pożarową oraz informacje o zakazach wstępu do lasu można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl