Bezpieczeństwo w GMINIE BRZEŹNICA
Karta ratownicza


Dokumenty walne zebranie


Ostrzeżenia IMGW

Urząd Gminy
ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE

Zarządzanie kryzysowe
Sytuacja kryzysowa
Zadania Wójta
Gminny Zespół ZK

ZARZĄDZENIA

Inne lądowiska LPR

ĆWICZENIA

Na obiekcie 2007
Na obiekcie 2008
Na obiekcie 2009
Na obiekcie 2010
Straże, Służby, Inspekcje
Straż Pożarna
Policja
Służba zdrowia
Sanepid
Ochotnicze Straże Pożarne
OSP Bęczyn
OSP Brzezinka
OSP Brzeźnica
OSP Chrząstowice
OSP Kopytówka
OSP Łączany
OSP Marcyporęba
OSP Sosnowice
OSP Tłuczań
OSP Paszkówka
Odznaczenia
Korporacyjne

Za zasługi dla pożarnictwa
Złoty znak związku OSP RP
Wysługa lat.
Honorowy im. B.Chomicza.
Strażak wzorowy.

Państwowe

Za zasługi za dzielność.
Za ofiarność i odwagę.
Ekwiwalent OSP
Zarządzenie
Wniosek
ĆWICZENIA POWIATOWE "ŚWINNA PORĘBA 2008"
TRENINGI, ĆWICZENIA
Godzina 18.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Wadowicach przypadkowy kierowca zgłasza wypadek drogowy na wiaduktach w Świnnej Porębie. Z relacji świadka na prawym pasie jezdni w kierunku Wadowic stoi oparty o barierę ochronną dzielącą jezdnię od chodnika mocno uszkodzony pojazd typu bus. Są ranni – dużo rannych, a z samochodu leje się paliwo, które spływa z wiaduktu. Natychmiastowo na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały jednostki straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji.






Na miejscu zdarzenia dowódca akcji lokalizuje drugi samochód, który brał udział w kolizji. Radiowóz policyjny marki Polonez stoczył się z wiaduktu. Widać przy nim kolejne ranne osoby. Na miejsce akcji przybywają kolejne siły straży, pogotowia, policji. Powiadomiony o zdarzeniu zostaje Wójt Gminy Mucharz – Wacław Wądolny, który powołuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Na wiadukcie trwają działania ratownicze. Wspólnie z lekarzem pogotowia ratunkowego straż prowadzi segregację rannych po wcześniejszym wykonaniu dostępu do tych osób. Osoby są wynoszone poza strefę niebezpieczną. Na jezdni staje namiot medyczny. Jedne karetki przyjeżdżają, drugie odjeżdżają z poszkodowanymi na SOR.





Policja, pod nadzorem Pani Komendant insp. Marii Łopusińskiej, od początku trwania działań ratowniczych zabezpiecza teren katastrofy drogowej. Na tym odcinku ruch odbywa się wahadłowo. Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowej przepytują uczestników wypadku oraz przypadkowych obserwatorów. Ustalają przebieg wypadku drogowego. Policja otrzymuje informację, że w radiowozie tym przewożony był aresztant, który uciekł z miejsca wypadku. Rozpoczyna się organizacja pościgu za zbiegiem Na miejsce wezwani zostają funkcjonariusze z psami policyjnymi. Psy podejmują trop.





Z platformy ustawionej pod wiaduktem na jednej z jego filarów słychać wołanie o pomoc. Są to trzy bezdomne osoby, które w skutek unoszenia się dymu z palącego się pojazdu osobowego zostały zmuszone do opuszczenia tunelu technologicznego znajdującego się w konstrukcji wiaduktu. Jedna z osób jest nieprzytomna. Ratownik poucza jak się mają zachować i poleca czekać na pomoc. Na miejsce dociera drabina z koszem, za pomocą której ratownicy PSP ściągają te osoby z filara.





Na miejsce działań przybywa komendant powiatowy PSP – st. kpt. Paweł Kwarciak wraz z grupą operacyjną. Po zapoznaniu się z sytuacją przejmuje kierowanie działaniem ratowniczym od dowódcy JRG. Dzieli całość działań na dwa odcinki bojowe (OB). I OB - strefa bezpośrednich działań ratownictwa technicznego, II OB - strefa działań ratownictwa medycznego. Nakazuje także dokonać rozpoznania ekologicznego dotyczącego wycieku paliwa i płynów eksploatacyjnych wyciekających z tych pojazdów.



O całym zdarzeniu powiadomiona zostaje Starosta Wadowicki – Teresa Kramarczyk. Zawiązuje się sztab, którego zadaniem jest wsparcie w podejmowaniu decyzji Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR). Na miejsce działań dociera samochód kwatermistrzowski w którym, pracują przedstawiciele straży, pogotowia, policji, gminnego i powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, RZGW, GDDKiA oraz głównego wykonawcy zbiornika w Świnnej Porębie – firmy SKANSKA . O mogącym wystąpić potencjalnym zagrożeniu ekologicznym powiadomiony zostaje Sanepid.




W związku z dużym wyciekiem paliwa oraz innych płynów z uszkodzonych samochodów KDR zawiązuje III OB – obejmujący strefę działań ratownictwa ekologicznego. Na miejsce przybywają pierwsze jednostki ratownictwa ekologicznego. Zastępy OSP patrolują brzeg rzeki Skawy w celu rozpoznania wielkości zagrożenia.





Pracami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje Mateusz Żukowski. Pracownicy urzędu Starostwa Powiatowego w Wadowicach wspólnie z pracownikami urzędu gminy w Mucharzu, w tym z pracownikiem ds. OC i zarządzania Kryzysowego, Robertem Sabudą dokonują aktualizacji bazy sprzętu na terenie powiatu tj.: beczkowozów do przewozu wody pitnej, przebalowaną słomę do filtracji potencjalnego skażenia na potoku. Centrum powiadomiło Burmistrzów i Wójtów o potencjalnym zagrożeniu, których gminy są zaopatrywane przez najbliższe ujęcia wody na rzece Skawie. Potencjalne zagrożenie skażeniem wody dotyczy gmin: Mucharz, Wadowice, Tomice, Kalwaria Zebrzydowska oraz Lanckorona.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego wraz z zespołem kwatermistrzowskim PSP zabezpiecza część logistyczną prowadzonych działań.





Dobiegają końca działania ratownicze prowadzone w I i II OB. Wszystkie osoby poszkodowane w zdarzeniu zostały przyjęte przez jednostki ochrony zdrowia i przewiezione do szpitali. Rozbite pojazdy zostają załadowane na lawety drogowe w celu przewiezienie w wydzielone miejsce. Grupa dochodzeniowa Policji kończy działania związane z wypadkiem pojazdów. Grupa policjantów z psami informuje o zatrzymaniu więźnia z konwoju.

W III OB prowadzone są działania mające na celu „wyłapanie” substancji niebezpiecznych na potoku oraz niedopuszczenie do skażenia rzeki Skawy. Działania w tym obwodzie będą najprawdopodobniej będą trwały do popołudniowych godzin dnia następnego.





Na zakończenie akcji (całych ćwiczeń) nastąpiło podsumowanie podczas którego dokonano oceny i wyciągnięto wnioski. Końcowy meldunek odebrał bryg. Andrzej Mróz – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Ćwiczenia zostały ocenione bardzo wysoko zarówno przez samych organizatorów, jak i wszystkie instytucje i podmioty biorące w nich udział, a także obserwatorów (rozjemców) z Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.



Tekst: Mateusz Żukowski /Koordynator CZKiSO/ na podstawie dokumentacji ćwiczeń.
Zdjęcia: Archiwum KP PSP oraz Mateusz Żukowski

Koordynator dnia listopada 20 2008 11:48:16 · Drukuj
Wirus A/H1N1
Definicja przypadku
Info dla lekarzy
Infolinia
Właściciele pojazdów
Warto wiedzieć
Numery alarmowe
I.C.E
Dlaczego nie wypalać
Gdzie jeździć quadem
Oznakowanie wozów straży
Badania lekarskie dh OSP
Jazda na sygnale
Imprezy masowe
Informator - UWAGA....
...Huragany
...Powódź
...Gradobicie
...Pożar
...Śnieżyce
...Upały
...Uwolnienia TŚP
...Katastrofy budowlane
...Jak żyć bezpiecznie...
...Włamywacze...

...Co Policja powinna wiedzieć

Ważne strony










DOZA HUMORU
Do sypialni wpada Kowalski i woła do leżącej w łóżku żony:
- Ubieraj się szybko! Pożar!
Z szafy słychać przerażony męski głos:
- Meble! Ratujcie meble!